مسئول گروه تاریخ اسلام مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره) در مصاحبه با نشریه خبری-اطلاع رسانی سفیران نور وابسته به جامعة المصطفی العالمیة با بیان این که برخی از این رشته ها برای اولین بار به عنوان رشته ی آکادمیک برگزار می گردد ابراز داشت: با توجه به اقتضائات گروه های علمی فعال در مراکز حوزوی به ویژه جامعة المصطفی، رشته های جدیدی همچون تاریخ معاصر جهان اسلام و تاریخ اهل بیت(ع) راه اندازی شده است.

 

مصاحبه با دکترنعمت الله صفری فروشانی ،عضو هیئت علمی جامعةالمصطفی (ص) العالمیة ومدیر گروه تاریخ اسلام مجتمع آموزش عالی امام خمینی (ره) .
ارزیابی شما از وضعیت پایان نامه وپایان نامه نویسی جامعةالمصطفی (ص) چگونه است ؟
پایان نامه نویسی عصاره و برایند علمی یک  دانش پژوه درطول دوره تحصیلی است فرایندی که باید طی آن  دانش پژوهان توان بهره وری خود را ابراز کنند .اکنون درجامعه المصطفی(ص) الحمد الله به لحاظ کمیت ،پایان نامه نویسی دروضعیت مطلوبی قراردارد شاید ما بیش ازهزارپایان نامه دفاع شده داشته باشیم ولی بنده با مرور درهمه ی پایان نامه ها دریافتم که به لحاظ کیفیت در وضع مطلوبی قرارنداریم .

آقای دکتر نعمت الله صفری فروشانی رییس دانشنامه زن مسلمان در گفتگویی تاریخچه، اهداف و روند فعالیت این دانشنامه را تشریح کرد.
اشاره

جامعه الزهرا (س) به عنوان یکی از نهادهای حوزوی تاثیر گذار در حوزه آموزش متون دینی است نقش مهمی در تربیت طلاب دینی (در حوزه زنان) ایفا کرده است. این مجموعه در مدیریت جدید خود شاهد تحولات ساختاری و رویکردی قابل توجهی بوده است. از آن جمله می توان در حوزه پژوهش به شکل گیری کلان پروژه ای به نام «دانشنامه زن مسلمان» اشاره کرد. این بحث از مهمترین موضوعات مطرح در حوزه های مطالعات دینی مباحث مربوط به زنان است که به نظر می رسد حوزه های دینی در این موضوع آن چنان که باید فعال نبوده اند. دکتر نعمت الله صفری فروشانی از چهره های شناخته شده در حوزه مطالعات تاریخی، ایده پرداز و طراح این پروژه هستند که در حال حاضر مدیریت آن را نیز بر عهده دارند. در این مصاحبه به گفتگو درباره پیشینه دانشنامه نویسی و مطالعات زنان در حوزه های علمیه، رویکردها و قلمرو دانشنامه زن مسلمان پرداخته ایم.

پیش از سخن باید اشاره شود که دانشنامه زن مسلمان از شهریور 1394 با تشکیل شورای عالی شروع به کار کرد و با تعیین سه گروه تاریخ، علوم اسلامی و علوم انسانی مراحل پیشرفت خود را طی کرده است. دانشنامه ای با بیش از دوهزار مدخل که در طول شش سال قرار است به سرانجام رسد.

 

 

دکتر صفری 9 آبان 93 میهمان برنامه راهی به روشنایی شبکه 4 سیما بود در جواب سوال مجری برنامه در مورد دانشنامه مذکور گفت: دانشنامه های بزرگی در مورد اسلام توسط غربی ها تدوین شده که متاسفانه بخش شیعه شناسی آن بسیار ضعیف و ناقص است و من به این نتیجه رسیدم که جای چنین دانشنامه ای برای معرفی درست ائمه اطهار(ع) و افکار شیعی در دنیا خالی است. وی در اینباره ادامه داد: همین خلاء باعث شده یکی از دانشگا ه های غربی با کار روی یک فرقه انحرافی اطلاعاتی جمع آوری نماید تا آنها را به عنوان شیعه معرفی و به مقاصد خود برسد.


دکتر صفری که قول شرکت در برنامه را نیز به مجری راهی به روشنایی داد، در پاسخ سوال وی در مورد مراحل کار دانشنامه وی گفت: 13نفر متخصص علوم مختلف، هزار مدخل و یا سرفصل در مورد این دانشنامه مشخص کرده اند و در حال حاضر به مرحله انتخاب نویسندگان برای هر مدخل رسیده ایم و به زودی پایگاه اطلاع رسانی در فضای مجازی راه اندازی خواهیم کرد تا به این طریق امکان ارتباط با صاحب نظران فراهم گردد.

کلیه حقوق متعلق است به سایت شخصی دکتر نعمت الله صفری فروشانی
طراحی در سما